Evdeki İnterneti Hızlandırma Yolları

Evdeki İnterneti Hızlandırma Yolları

Servis sağlayıcının belirlemiş olduğu hız limitinin üzerine çıkmak mümkün olmasa da yazının devamında yer alan öneriler sayesinde, internet hızınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. İnternet hızı arttırma mobil ve sabit internetler için farklı yöntemler içeriyor. Mobil cihazınızdan sabit internet bağlantısı kullanıyorsanız, sabit internet hız problemleri için verilen önerileri de dikkate almanız fayda sağlayabilir.

wi fi internet hizini artirma 2022 minİnternet Hızı Neden Yavaşlar?

İnternet hızının düşmesine neden olan birçok faktör bulunuyor. Kısa ve uzun dönem hız sorunlarına neden olan ve sıklıkla karşılaşabileceğiniz etkenlerden bazıları şunlar;

  • Bilgisayarınızda kullandığınız bazı programlar, hızın düşmesine neden olabilir.
  • Modem ve mesafe kaynaklı sorunlar yine hız sorununun artmasına sebep olabilir. Modem arızaları veya modemin uzakta olması, üzerinin ya da önünün kapalı olması çekim ve hız sorunlarına sebep olur.
  • İnternete bağlanmak istediğiniz telefon, tablet ve bilgisayarların internet ayarlarında veya çekim noktalarında farklı problemler bulunabilir
  • Servis sağlayıcıdan kaynaklı sorunlar internet hızının yavaşlamasındaki en yaygın etkenler arasında yer alır. Özellikle bazı bölgelerde yoğunluk nedeniyle yaşanan hız kayıpları, servis sağlayıcıdan kaynaklı olarak sıklıkla görülebilir.
  • Modeme kadar gelen veya modem ile cihaz arasında internet bağlantısını sağlayan kabloların sorunlu olması bağlantı hızınızın düşmesine neden olabilir

İnternet Hızınızı Nasıl Ölçebilirsiniz?

Bağlantınızın yavaşlaması durumunda sorunun ne boyutta olduğunu öğrenmek ve çözüm aramak için öncelikle internet hızınızı test edin. Speedtest sitesi ve uygulaması, “İnternet hızı nasıl ölçülür?” sorusuna verilebilecek cevapların başında gelir. Bunun dışında internet hızınızı test edebileceğiniz benzer birçok uygulama ve web sitesi bulunur.

Sabit internet hızını test etmek istiyorsanız, speedtest.net sitesinden yararlanabilirsiniz. Siteye girdikten sonra tek yapmanız gereken, sayfanın ortasında bulunan daire içerisindeki “GO” butonuna tıklamaktır. Ardından kısa bir zamanda ping süresi, download ve upload hız verilerinizin durumunu görebilirsiniz.

Mobil cihazınızın internet hızını test etmek de yine oldukça basit olup iOS veya Android cihazınız için internet hız testi uygulamasını tablet veya akıllı telefonunuza indirmeniz gerekir. Uygulamaya girdikten sonra “GO” butonuna tıklayarak, uygulama üzerinden kolaylıkla hız testi yapabilirsiniz.

İnternet Hızlandırmanın 15 Yolu

 • İnternet Hızınızı Test Edin

Her şeyden önce ne düzeyde bir problem yaşadığınızı görmek için internet hızınızı test edin. Bu sayede internet hızını arttırma işlemleri için neler yapabileceğiniz hakkında biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz. Sağlayıcıdan kaynaklı problemlerin genelinde hızınız çok daha yavaş, programlardan kaynaklı sorunlarda ise hızınız kabul edilebilir bir yavaşlıkta olabilir.

 • İnternet Sağlayıcısı ile İrtibata Geçin

İnternet hızı arttırma mobil ve PC kullanımlarını daha verimli hale getirmek için önemlidir. Sorunun servis sağlayıcıdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak teknik destek alabilirsiniz. Hız problemini sıklıkla yaşamanız halinde farklı yöntemlere başvurmadan önce servis sağlayıcınızı aramanız, zaman ve bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar.

 • Güncel Bir Antivirüs Programı Kullanın

İnternette faydalanabileceğiniz yararlı sitelerin yanı sıra kötü amaçlarla kurulmuş web siteleriyle de karşılaşabilirsiniz. Bu sitelere giriş yaptığınızda bilgisayarınıza casus yazılımların inmesi söz konusu olabilir. Virüs olarak da adlandırılan bu yazılımlar bilgilerinizi ele geçirme ve internette yaptıklarınızı adım adım takip etme amacı taşıyabilir.

Hız problemine neden olduğu bilinen kötü amaçlı yazılımları engellemenin en iyi yolu, güncel ve etkili bir antivirüs programı kullanmaktan geçer. Kullandığınız antivirüs programının güncellemelerini gerektiği şekilde yaparak, kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem almalısınız. Ayrıca bilgisayarınızda sıklıkla virüs taraması yaparak, programın bu virüsleri cihazınızdan silmesini sağlayabilirsiniz.

 • İnternet Paketinizin Vadettiği Maksimum İnternet Hızı Kontrol Edin

İnternet hızı arttırma programsız bir şekilde daha yüksek verim almak için paketinizi yükseltebilirsiniz. Paketinize tanımlanan upload ve download hız sınırının düşük olması ve mevcut haklarınızın bu sınıra yaklaşması durumunda, internet hızınız düşecektir. Herhangi bir sorun yoksa daha fazla hız elde etmek için paket değişikliğine gidebilirsiniz.

 • Gereksiz Program ve Uygulamaları Kapatın

İnternet hızı arttırma PC ve telefonlarda farklı uygulamalar ile yapılabilir olsa da kullanmadığınız programları kapatarak, bağlantı hızınızın gözle görülür bir şekilde artmasını sağlayabilirsiniz. WhatsApp, Skype ve arka planda çalışan ancak sık kullanmayı tercih etmediğiniz program ve uygulamaları devre dışı bırakarak, hızınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

 • Bilgisayar ile Modem Arasındaki Mesafeyi Azaltın

Modem ve bilgisayar arasındaki mesafenin fazla olması, internet hızınızın beklentinin altında kalmasına neden olur. Mümkün olduğunca modeminiz ile cihazınızın birbirine yakın olmasını sağlayarak hızınızı artırabilirsiniz.

 • Modemin Üzerini ve Önünü Kapatmayın

Cihazınızı modeminizin bulunduğu alandan farklı bir yerde kullanabilirsiniz. Özellikle kablosuz bağlantı kullananlar için önemli hız sorunlarından biri mesafeyken modemin önünün kapatılması, hızın ciddi anlamda düşmesine neden olur. Bağlantınızı yavaşlatacak şeyleri modemin önünden almanız, hızınızın artmasına etki edecektir.

 • Zorunlu Olmadıkça Cache Temizlemeyin

Kullandığınız web tarayıcıları bir internet sitesine ikinci kez giriş yaptığınızda, cache yani önbellekleme teknolojisini kullanır. Bunun en önemli faydalarından biri web sitesine diğer girişinizde siteyi daha hızlı gezinmenizi sağlamasıdır.  Bu teknoloji web sitelerinin statik alanlarının tarayıcı tarafından saklanmasıyla birlikte hızlı bağlantı sunar.

 • Modeminizi Elektronik Cihazlardan Uzak Tutun

Yeni nesil beyaz eşyaların elektronik aksamları da dâhil olmak üzere birçok elektronik cihaz sinyal gücünü olumsuz etkiler. Modeminizin yakınında mümkün olduğu kadar elektronik cihaz bulunmamasına dikkat ederek, interneti daha hızlı kullanabilirsiniz.

 • Yüksek İnternet İçin İnternet Kablolarını Değiştirin

İnternet hızını arttırma yolları arasında deneyebileceğiniz bir başka yöntem, internet kablolarının değişimi olabilir. Eskimiş veya hasar görmüş kablolar sıklıkla internet kopmasına ve hız düşüşüne sebep olabilir.

 • Modeminizi Resetleyin

Uzun zaman aynı IP adresi üzerinde internete bağlı kalmanız hızınızı geçici olarak yavaşlatıyor olabilir. Bu soruna bağlı olarak görülebilecek hız problemlerini modeminizi kapatıp 10 saniye kadar bekleyerek aşabilirsiniz.

 • Ağ Güvenliğinizden Emin Olun

İnternet ağınıza sizden habersiz bağlantıların gerçekleşmesi, hızın düşüşünde etkili olabilir. Ağ şifrenizi güçlendirerek başkalarının bağlanmasına ve dolayısıyla bundan kaynaklı sorunlara engel olabilirsiniz.

 • Tarayıcı ve İşletim Sistemi Güncelliği

İşletim sistemi ve tarayıcının eski sürüm olması nedeniyle görülen hız düşmelerinde, bunları güncelleyerek sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz.

 • Sinyal Güçlendirici Deneyin

Modeminizi mecburen uzak ve bulunduğunuz yerin dışında kullanıyorsanız internet hızını arttırmak için sinyal güçlendirici kullanabilirsiniz. İnternet hızını arttırma konusunda oldukça etkili olan bu yöntem sayesinde, internet hızınızı en iyi seviyelere çıkarabilirsiniz.

 • Yüksek İnternet Hızı İçin Bant Genişliği Yüksek Kaliteli Modem Kullanın

Modeminizin bant genişliğinin yüksek olmasını sağlayarak, internet bağlantı hızında iyileştirmeler yapabilirsiniz.  Yeni nesil kaliteli modemler sayesinde başka herhangi bir sorun yoksa tüm cihazlarınızdan interneti daha verimli kullanabilirsiniz. İnternet hızı arttırma modem kaynaklı sorunların giderilmesine bağlı olarak daha verimli olacağından, modem kaynaklı sorunlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bunların dışında internet hızı arttırma modem ayarları yapılandırması için servis sağlayıcınız ile irtibata geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Mobil Cihazlarda İnternet Hızını Arttırma

Mobil cihazlarda internet hızını artırmak için sabit internet hattından bağlantı yapılıyorsa, listede modemle alakalı öneriler dikkate alınmalıdır. Ayrıca cihazınızı uçak moduna alıp internet bağlantısını kesip yeniden başlatmak veya cihazınızı kapatıp açmak, muhtemelen hız problemi için çözüm sağlar.

Birçok yöntem denemenize rağmen mobil internetinizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız, abonesi olduğunuz operatörü aşağıdaki müşteri hizmetleri numarasından arayabilirsiniz.

Turkcell: 532 veya 0532 532 0000

Vodafone: 542 veya 0542 542 0000

Türk Telekom: 444 1 444

Operatörlere Göre İnternet Hızı Nasıl Değiştirilir?

İnternet hızı arttırma telefon işlemleri için operatörlere özel bir uygulama yoktur. Ancak hız sorunu yaşıyorsanız abonesi olduğunuz operatörün müşteri destek hattı ile irtibata geçerek rutin bir çalışma olup olmadığını öğrenebilir, buna göre gereken önlemleri alabilirsiniz. Bunun için abonesi olduğunuz operatörün aşağıdaki numaralarını arayabilirsiniz.

Vodafone müşteri hizmetleri: 0850 542 1 542

Turkcell Superonline müşteri hizmetleri: 0850 222 0 222

TTNET müşteri hizmetleri: 444 1 444

Millenicom müşteri hizmetleri: 0850 333 0 333

İnternet hızı arttırma Vodafone, Türk Telekom, Turkcell ve Millenicom servis sağlayıcıları için özel bir yöntem bulunmamakla birlikte abonesi olduğunuz operatörü arayarak internet ayarlarını yapabilir, sağlayıcı kaynaklı sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

Profesyonel Destek Almak İçin WhatsApp Destek Hattı Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz

whatsapp logo limon dijital destek hatti 2022 e1643808078268