Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil cihazlara yönelik yapılan pazarlama, günümüz pazarlamasında büyük bir pay kaplamaktadır. Mobil pazarlama nedir sorusu akıllı telefonlara yapılan pazarlama stratejisi olarak yanıtlanır. Akıllı cihazlara ulaşmayı hedefleyen bu pazarlama türünde SMS, MMS ve e-posta gibi iletim araçları, en sık tercih edilen araçlardır.

Mobil pazarlama konusu, hafife alınamayacak kadar önemlidir. Zira 2022 verilerine bakılacak olursa ülkemizde yaklaşık 53 milyon kişi, akıllı telefon kullanıyor. Çağ ilerledikçe bu sayının daha da artacağı ortada. Bu sebeple mobil yönüne yapılacak olan pazarlama hamleleri, belki de en önemli pazarlama hamleleri olarak nitelendirilebilir.

mobil pazarlama stratejileri limon dijital

Mobil Pazarlama Neden Önemli?

İnternet arama sonuçlarının verileri alındığı zaman, 2018 yılında daha önceye nazaran %200 daha fazla mobil arama yapıldığını biliyor muydunuz? Mobil cihazlar kullanılarak yapılan aramalar, kullanıcılara daha kolay bilgi erişimi sunuyor. Mobil pazarlama konusunun önemi ise tam olarak burada devreye giriyor.

Mobil kitle hedeflendiği zaman, daha hızlı ve daha kaliteli sonuç almak mümkün. Bu sonucu alırken kaliteli bir pazarlama stratejisi belirlemek ise oldukça önemli. Akıllı cihazlarının kullanımı global çapta artmaya devam edeceği için, pazarlama stratejilerinin geniş kitlelere uygun tasarlanması gerekir.

İyi bir mobil pazarlama stratejisi oluşturmak adına; işin ehli kişilerden yardım almanız gerek. İşi bilmeyen kişilerce yapılacak mobil stratejileri, müşteri bazında negatif geri dönütlere sebebiyet verebilir.

Mobil Pazarlamanın Artıları

Mobil alanda yapılan pazarlama stratejileri, kendi içerlerinde pek çok artı barındırır. Oluşturacağınız stratejiye göre, edineceğiniz pozitif geri dönüşlerin oranı değişir. Ancak kişiye özel olarak hazırlanabilen akıllı cihaz pazarlama sektörü, kitlesel ve bireysel planlamalar için en iyi sonuç veren pazarlama stratejileri arasındadır.

Mobil pazarlamanın artılarına bakacak olursak:

Hızlı İletim ve Düşük Maliyet

Mobil cihazlara yapacağınız pazarlama stratejileri, anında karşı tarafa ulaşmaktadır. Aynı zamanda çok fazla sayıda kişiye, diğer pazarlama stratejilerine nazaran, oldukça ekonomik fiyatlara ulaşabilirsiniz. Bu da geri dönüş bakımından sizlere ve şirketinize büyük katkılar sunar.

Bireysel ve Kitlesel

Cep telefonu kişisel bir cihaz olarak kullanılır. Yani cep telefonlarına yapacağınız pazarlama stratejileri ile karşı tarafa bireysel bir kampanya sunabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok kişiye aynı anda erişim sağlamanız yani kitlesel çalışma yapmanız da mobil pazarlama ile mümkündür.