Instagram Hesapları Hackleniyor

Instagram Hesapları Hackleniyor

Popüler bir blogunuz varsa ve işletmenizi Instagram aracılığıyla tanıtıyorsanız, planınızda bir hesap yasağıyla karşılaşmak yer almaz. İntihar içerikli bir gönderi paylaşmak ya da başkasını taklit etmek gibi sebeplerle banlanma fikri, sorumlu kullanıcılara bir kabus veya korkunç bir şaka gibi gelebilir. Ancak bu durum, ortaya çıkan sözde ban saldırılarının kurbanları için oldukça gerçek. İşte bu saldırıların nasıl yapıldığı, hesabınızı savunma yöntemleri ve hesabınız saldırıya uğradığında ne yapmanız gerektiği.

Instagram Hesapları Hackleniyor
Instagram Hesapları Hackleniyor

SİBER SUÇLULAR INSTAGRAM HESAPLARINA NASIL SALDIRI DÜZENLİYOR

Sosyal Medya Yönetimi sanıldığı kadar kolay değil fakat Hackerların işlevsel yaklaşımında her şey çok basit işliyor: İtibarınızı azaltmak isteyenler veya rakipleriniz, profilinizin bloke edilmesi için bir miktar ücret ödeyebilir (tutar satıcıya ve hatta takipçi sayısına bağlı). İnstagram hesabım hacklendi.

Bu tarz saldırılar geçtiğimiz sonbaharda başladı, fakat son zamanlarda daha çok gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde, çevrimiçi dergi Motherboard bir siber suçlu grubuyla bu konu hakkında iletişime geçti. Instagram’ın politikasından faydalanıp ban tekliflerinin hizmet olarak sunulması ve bir para kazanma yöntemi olarak kullanılması hakkında bilgi sahibi oldu.

HACK İÇİN BU YÖNTEMLERİ KULLANIYORLAR

Grubun en sevdiği taktik, kullanıcı adının yanındaki mavi tik işaretiyle ayırt edilebilen doğrulanmış hesapları, sahte hesap olarak şikayet etmek. Instagram Hesapları Hackleniyor Saldırganlar, kurban profilinin benzersiz bir kopyasını, profil resminden açıklamasına kadar oluşturmak için doğrulanmış hesapları kullanıyor. Daha sonra, asıl hesap sahibini taklit ile suçlayarak orijinal hesap hakkında şikayette bulunuyorlar. Kurbanın hesabı doğrulanmazsa, yardım merkezi kurbanın hesabını bloke ediyor.

İkinci yöntem ise, kurban profilinin intihar veya kendini yaralama içerikli görseller barındırdığını iddia eden mesajlar ile teknik desteği bunaltmak. Instagram, çoğu zaman kolay yolu seçiyor ve bu tür şikayetleri esas alarak hesapları, gerçek içeriklerini kontrol etmeden bloke ediyor.

Kimlik avı ve kurbanın eylemine ihtiyaç duyan diğer saldırılardan farklı olarak —örneğin, tehlikeli bir bağlantıya tıklamak— bu tarz bir saldırı, kurbanın eylemine gerek kalmadan gerçekleşiyor. Kullanım şartları ihlalinin hayalini bile kuramayacak olan hedef, hesap blokesiyle karşılaşıyor.

Motherboard haberine göre, hizmet oldukça ucuz, ücretler 5$ ila 60$ arasında değişiyor. Bu sebeple siber suçlular, müşteri sıkıntısı çekmiyor.

Fakat, Instagram’ın moderasyon özelliklerini kötüye kullanan tüm kullanıcılar para kazanma odaklı değil. Kötü amaçlı komut dosyalarını ücret ödemeden edinmek mümkün. Herhangi bir çevrimiçi saldırgan, hesaplaşmak ya da fikrine katılmadığı bir blog sahibini susturmak için bu dosyaları kullanabilir