Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır? Çalınan Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri – Hesabınızı Geri Almanın Yolları

Instagram hesap kurtarma işlemi tüm detayları ile içeriğimizde anlatılmıştır. Hesabınızı kurtarmak için gereken her şey burada:
⭐⭐⭐⭐⭐

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?
Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesap kurtarma işlemi bazı durumlarda son derece olabiliyor iken bazı durumlarda göz ardı edilebiliyor. Instagram hesapları genellikle bahis ve çeşitli illegal reklam yapan kişiler-çeteler tarafından hedef alınmaktadır. Organik takipçiye sahip hesaplar çeşitli yöntemlerle çalınır ve kişinin hesabından herkesin göreceği şekilde hikaye veya gönderi paylaşım yapılır. Diğer yandan, Instagram hesabınıza girememeniz hesabınızın çalındığı anlamına da gelmeyebilir.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm  Hesap kurmak için mail adresiniz kilit rol oynamaktadır. Instagram’a giriş yapamıyorsanız “Şifreni mi Unuttun?” seçeneğine tıklayın. E-posta, kullanıcı adı veya cep telefonunuzu girerek şifre sıfırlama bilgisi almanız gerekmektedir. E-posta yazarsanız şifre sıfırlama maili e-postanıza gelecektir. E-postanıza girerek kolaylıkla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Cep telefonunuzu yazarsanız da şifre sıfırlama linki cep telefonunuza gelecektir.  Hesabı çalan hackerlar genellikle e-posta hesabını da değiştirmektedir. Mail değiştirildiğinde sizin sahip olduğunuz maile bildirim gelmektedir. Bu bildirime tıklayarak “hesabınızı güvene al” yada “değişikliği geri al” linkine tıklayın ve aşağıdaki gibi bir alanla karşılaşacaksınız.

Bu alanda yer alan bilgiler doğruysa “Evet, Doğru” değilse de “Hayır, Hesabımı Güvene Al” butonuna tıklamalısınız. Eğer hackerlar cep telefonunuzu ve mail adresinizi de değiştirdiyse ki (genellikle böyle yapmaktadırlar) bu noktada yapacak çok bir seçeneğiniz kalmamaktadır.

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabı çalınan ya da hacklenen kişiler için ne yazık ki çok fazla yöntem bulunmuyor. Instagram tarafından bu konuda çok fazla destek sunulmama nedenlerinden bir tanesi, “hesabım çalındı” diyerek aslında başka kişilerin hesabını çalmaya çalışan kişilerin olması. Çalınan instagram hesabını geri alma noktasında kurumsal kimliğiniz varsa yani bir web siteniz var ise bir şirket iseniz işleriniz daha kolay tabi web tasarım fiyatarı hakkında bilgi almak isterseniz bizle iletişime geçebilirsiniz.

1.Yöntem: Instagram giriş penceresinde “şifreni mi unuttun” seçeneğine tıkladıktan sonra “e-posta” “telefon numarası” seçenekleriyle şifre sıfırlama bağlantısı almaya çalışın. Eğer şifre sıfırlama bağlantısı gelirse derhal şifreyi değiştirin ve hemen ardından “kayıtlı e-posta” “kayıtlı cep telefonu” kontrollerini sağlayıp hesabı güvene alın.

Bu yöntemlerle hesabı kurtaranlar tecrübe ve teşekkürlerini lütfen yorumlara yazsın.

2.Yöntem: Instagram hesabınız çalındığında e-posta adresiniz çok önemli rol oynar. Instagram hesap şifreniz değiştiğinde veya kullanıcı adınız değiştiğinde e-posta hesabınıza değişiklik bildirimi alırsınız. Instagram hesabını çalan saldırganlar çoğunlukla kullanıcı adı ve e-postayı zaten değiştirirler. Instagram tarafından geldiğine emin olduğunuz maillerde “kullanıcı adı değiştirildi” mailine girerek “Kullanıcı adını değiştiren sen değilsen, hesabını güvene al” ya da bazen “değişikliği geri al” yazan linke tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkarsa şanslısınız ama genellikle saldırganlar e-posta adresini değiştirdiği için sizde bu ekran çıkmaz ve direk olarak “güvenlik kodu al” seçeneği çıkar:

E-posta adresine gelen mailden söz konusu işlemleri yapabilirsiniz. Ancak saldırganlar çoğunlukla “hesaba kayıtlı cep telefonu numarası”nı da değiştirdiği için “güvenlik kodu” almada sorun yaşarsınız. Ne yazık ki böyle bir durumda yapacak çok birşey kalmıyor.

3.Yöntem: Üstteki yöntemden sonuç alamadıysanız form göndererek şansınızı deneyin. İlgili form adresi https://help.instagram.com/contact/606967319425038

Bu form aslında hacklenen hesaplarla ilgili değil ancak zaman zaman destek talebine dönüş yapıldığı görüldü.

En Kötü Senaryo

Instagram’a kayıtlı e-posta adresiniz çalındıysa büyük zorluklar sizi bekler. Saldırganlar e-posta hesabınıza Instagram tarafından gelen e-mailleri silerek, hesabınızı geri almanızı engelliyor. Kullanıcı adı ve şifre değişiklikleri Instagram tarafından kayıtlı e-posta adresinize geldiğinde işlemi geri alma hakkınız oluyor ancak saldırganlar e-mail adresinizi de ele geçirmişse bu mailleri anında siliyorlar.

Instagram ve Facebook tarafından ileriki yıllarda nasıl güncelleme yapılacağı, çalınan hesaplarla ilgili nasıl bir yeni yol izleyeceği merak konusu.

Ünlü bir sanatçının hesabının çalınma örneğini sizlerle paylaşarak nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyaralım. Sanatçımız Instagram adresine gelen “Hesabınız 24 saat içinde silinecek, lütfen bu formdan bize ulaşın” linkine tıklayarak hem mail bilgilerini hem Instagram bilgilerini paylaşıyor. Saldırganlar hesabı ele geçirdikten sonra tüm bilgileri değiştirdiler. E-mail adresi de ele geçirildiği için yapacak pek birşey kalmamıştı ancak bizler kendi tecrübe ve çalışmalarımızla hesabı geri almayı başardık. Siz siz olun bilmediğiniz bağlantılara asla tıklamayın.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Aldıysanız Ne Yapılmalıdır?

2020 yılında gelen Instagram güncellemesine göre eski kullanıcı adınızı 14 gün içinde başkasına kaptırmadan tekrar aktif edebiliyorsunuz. Hesabınızı çaldırdığınız süreçte çalan kişiler kullanıcı adını değiştirmişse hesabınızda öncelikle kullanıcı adınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz. Çalınan Instagram hesabı geri alındıktan sonra ilk yapılması gereken diğer işlemler e-posta adresinin değiştirilmesi, kayıtlı cep telefonunun değiştirilmesi işlemleridir.

Son olarak hesap için “iki faktörlü doğrulama” sistemini etkinleştirin. Böylece telefonunuza onay gelmeden artık kimse giriş yapamaz.