Algoroo Nedir? Serp Nedir?

Algoroo Nedir? Serp Nedir?

Google, algoritmalarını sürekli olarak takip eden ve algoritmalar üzerinde meydana getirilen değişiklikleri kullanıcılara yansıtan bir araçtır. DEJAN tarafından tasarlanan ve geliştirilen bu araç, dünyanın en önemli arama motoru olan Google’ın arama sonuçlarını etkileyen algoritmalarındaki değişikleri takip ediyor ve bu değişiklikleri grafiksel bilgilerle puanlandırarak kullanıcıların bilgisine sunuyor.

serp nedir limoni bilgilerAlgoroo’nun sunmuş olduğu bu bilgiler sayesinde web, sitesi sahibi olan kullanıcılar düzenli aralıklarla Google üzerinde yapılan algoritma, çalışmalarını takip ederek sıralamalarının üzerindeki etkilerini tam olarak yorumlayabilme şansına sahip oluyor.

Sistem üzerinde 1 puan ile 2 puan arasında yer alan değişiklikler basit güncellemeleri tasvir ediyor ve ağır bir güncelleme olmadığını gösteriyor.  2 puan ile 3 puan arasındaki değişimlerse grafik, üzerine kırmızı renkte yansıtılıyor ve yapılan güncelleme sonucunda web sitenizi kontrol etmeniz konusunda sizi uyarıyor.3 Puanın üzerinde yapılan değişiklikler de Google’ın büyük algoritma değişikliklerine gittiğini açıklıyor.

Arama motoru sonuçlarında web sitenizin sıralama durumunu analiz etmek ve dalgalanmaların nedenlerini anlayabilmek için Algoroo, oldukça kaliteli ve ücretsiz bir servis. Üstelik bu servisi kullanarak yapılan algoritma değişikliklerinin türünden haberdar olabiliyor ve sitenizi derhal optimize, edebilme avantajını da, ele geçirmiş oluyorsunuz.

google seo google sitem kacinci sirada serp nedir rank nedir
Google Serp Takip ve SEO Çalışması

Google Algoritması Nedir?

Google algoritmasının tanımını yapmak için “Algoritma nedir?” sorusundan başlamak size zaten bildiğiniz bir şeyi anlatmak olacaktır. Bu nedenle Google’ın algoritma yapısına odaklanmak daha büyük faydalar yaratabilir. Öncelikle Google algoritmaları, arama motoru üzerinde yaptığınız bir sorgu için en iyi sonucu bulmanız amacıyla geliştirilen programlar dizisi, sonlu işlemler kümesi anlamına geliyor.

Bir başka deyişle Google algoritmaları, sizi milyonlarca web sitesiyle uğraştırmaz. Zira bulmak istediğiniz o web sayfaları değil, arama motorunda yaptığınız sorgunun sonucudur. Bu bağlamda Google algoritmaları size sorunuzun yanıtını verebilmek için yine sizin aktardığınız ipuçlarından yararlanan bir dizi yazılım şeklinde tanımlanabilir.

SERP (Search Engine Results Page), Google algoritmalarıyla doğrudan bağlantılıdır. Arama sonuçlarının listelenmesinde SERP sisteminden yararlanan Google’ın sonuç sayfaları da dahil olmak üzere yaptığı algoritma değişiklikleri farklı araçlar yardımıyla daha kolay biçimde takip edilebilir.

Algoritma Değişiklikleri Nasıl Takip Edilir?

Google tarafından yapılan algoritma değişikliklerini sürekli takip etmek yorucu ve zahmetli bir iş olabilir. Bu nedenle değişiklikleri takip etmek ve değerlendirmek için çeşitli dijital araçlardan yardım almalısınız. Öte yandan söz konusu değişiklikleri takip etmenin zaman zaman biraz daha zorlaşmasının nedeni Google’ın algoritma değişikliklerinin içeriğini açıklamaması olarak ifade edilebilir.

Aşağıda yer alan araçlar ve web sitelerini kullanarak Google’ın algoritmalarda yaptığı değişiklikleri takip edebilirsiniz. Algoroo Nedir? Serp Nedir?

SERP (Search Engine Results Page), Google algoritmalarıyla doğrudan bağlantılıdır. Arama sonuçlarının listelenmesinde SERP sisteminden yararlanan Google’ın sonuç sayfaları da dahil olmak üzere yaptığı algoritma değişiklikleri farklı araçlar yardımıyla daha kolay biçimde takip edilebilir.

  • SERPWoo
  • SERPmetrics
  • Algoroo
  • Mozcast
  • Panguen Aracı
  • RankRanger
  • AccuRanker
  • bilişselSEO SİNYALLERİ
  • Benzer ağ
  • SEMrush

Bunlara ek olarak Google algoritmalarındaki değişiklikleri ve SEO güncellemelerini düzenli şekilde takip eden web sitelerine ve Twitter hesaplarına da göz atabilirsiniz. Google SearchLiasion, Google Arama Merkezi Blogu, Search Engine Land, Moz bu hesap ve web sitelerine örnek gösterilebilir.